Na spłatę zobowiązań finansowych w innych bankach - kredytów hipotecznych, pożyczek czy zadłużeń na kartach kredytowych. Zastąp swoje kredyty jednym, korzystniejszym kredytem w ING Banku Śląskim.

 • 0% prowizji albo niższa marżaOprócz oferty standardowej masz do wyboru dwie oferty specjalne, dzięki którym obniżasz koszty uruchomienia kredytu albo ratę kredytu przez cały okres spłaty.
 • Profesjonalna pomoc doradcyDoradca przyjedzie na spotkanie w dogodnym dla Ciebie terminie i miejscu, odpowie na pytania i pomoże w załatwieniu formalności.
 • Atrakcyjne warunki kredytowaniaKorzystne oprocentowanie, okres kredytowania aż do 35 lat, spłata w ratach równych lub malejących, kwota od 70 000 zł do 80% wartości nieruchomości.

 • Pakiet dodatkowych korzyściAkceptowalne różne źródła dochodów, dodatkowa gotówka na dowolny cel, 0 zł za rozpatrzenie wniosku oraz pakiety ubezpieczeniowe, które zapewniają spłatę kredytu w przypadku m.in. śmierci i utraty źródła dochodu.

Sprawdź swoją ratę

Błędy walidacji formularza

Wartość nieruchomości:
Wartość kredytu:
Okres spłaty:lat
Sposób spłaty kredytu:

Oblicz ratę

OfertaRozwiń opisyZwiń opisyRata miesięcznaProwizjaOproc.Oprocentowanie

Jesteś zainteresowany kredytem?

Kontakt

Niniejsza treść nie jest ofertą w rozumieniu przepisów prawa. Ma charakter wyłącznie informacyjny. Wyliczona kwota kredytu oraz kwota raty mają charakter orientacyjny a udzielenie kredytu oraz jego warunki uzależnione będą od wyniku oceny zdolności i wiarygodności kredytowej oraz proponowanego zabezpieczenia. Bank zastrzega sobie również prawo do rezygnacji z zawarcia umowy. Z uwagi na funkcjonalność powyższego kalkulatora informacja dot. RRSO podana poniżej odnosi się do przykładowej kwoty kredytu.

Jak otrzymać?

Jesteś zainteresowany kredytem konsolidacyjnym?

Zostaw numer, oddzwonimy

lub odwiedź najbliższy oddział banku

Masz już konto z dostępem do bankowości internetowej?

Przejdź do wniosku i złóż wniosek o kredyt.

Zaloguj się

Tylko cztery kroki do kredytu

Zrób pierwszy krok, skontaktuj się z naszym doradcą

 1. Skontaktuj się z naszym doradcą:

  • wypełniając formularz,
  • dzwoniąc na numery 801 111 888 lub (32) 357 00 65,
  • odwiedzając placówkę Banku
 2. Spotkanie z doradcą

  Nasz doradca przyjedzie we wskazane przez Ciebie miejsce, przedstawi najlepszą dla Ciebie ofertę, sporządzi listę dokumentów, które należy przygotować oraz poinformuje o wstępnej ocenie Twojej zdolności kredytowej.

 3. Wypełnienie wniosku

  Po skompletowaniu dokumentów doradca pomoże Ci wypełnić wniosek kredytowy.

  Skontaktuj się z nami

 4. Uruchomienie kredytu

  Nasz doradca poinformuje Cię o uzyskaniu kredytu oraz ustali z Tobą termin zawarcia umowy i jej warunki oraz termin uruchomienia kredytu.

Opłaty i prowizje

 • Oprocentowanie

 • Opłaty

Oprocentowanie

Kredyt konsolidacyjny w PLN

Oprocentowanie zmienne: oferta standardowa 5,79%
RRSO: 6,55%

Do obliczenia RRSO przyjęto: kwotę kredytu 200 000 zł; prowizję za udzielenie: 1,90% kwoty kredytu, tj. przy kwocie kredytu 200 000 zł prowizja wyniesie: 3800 zł; opłatę za weryfikację wartości zabezpieczenia: 350 zł; w okresie 6 mies. od podpisania umowy oprocentowanie z marżą podwyższoną o 0,3 p.p. z tyt. tymczasowego zabezpieczenia do czasu ustanowienia hipoteki; ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych liczone za cały okres kredytowania ze składką miesięczną wg oferty dostępnej za pośrednictwem Banku - 19,20 zł; okres spłaty: 30 lat (dla pożyczki hipotecznej 25 lat), spłatę rat w równej wysokości; LTV: do 80%; PCC i opłaty sądowe za ustanowienie oraz wykreślenie hipoteki - łącznie: 319 zł (przy zabezpieczeniu na jednej nieruchomości).

Oprocentowanie zmienne: oferta 0% prowizji 5,69%
RRSO: 6,24%

Do obliczenia RRSO przyjęto: kwotę kredytu 200 000 zł; prowizję za udzielenie: 0zł; opłatę za weryfikację wartości zabezpieczenia: 350 zł; w okresie 6 mies. od podpisania umowy oprocentowanie z marżą podwyższoną o 0,3 p.p. z tyt. tymczasowego zabezpieczenia do czasu ustanowienia hipoteki; ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych liczone za cały okres kredytowania ze składką miesięczną wg oferty dostępnej za pośrednictwem Banku - 19,20 zł; okres spłaty: 30 lat (dla pożyczki hipotecznej 25 lat), spłatę rat w równej wysokości; LTV: do 80%; PCC i opłaty sądowe za ustanowienie oraz wykreślenie hipoteki - łącznie: 319 zł (przy zabezpieczeniu na jednej nieruchomości). Oferty „0% prowizji” oraz „Obniżona marża” skierowane są do osób, które posiadają lub założą konto osobiste w ING Banku Śląskim S.A przed podpisaniem umowy o kredyt oraz posiadają lub zadeklarują wpływy na ten rachunek w wysokości min. 2000 zł miesięcznie (opłata za prowadzenie rachunku od 0zł do 13zł/mies. - na potrzeby wyliczenia RRSO jako koszty prowadzenia rachunku przyjęto opłatę za prowadzenie rachunku Direct tj. 0zł*). Bank w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy o kredyt, ma prawo do podwyższenia marży o 0,4 p.p. w stosunku rocznym, w przypadku niewykonania przez Kredytobiorcę zobowiązania polegającego na zapewnieniu wpływu w wysokości min. 2000 zł miesięcznie na w/w rachunek.
* inne koszty związane z rachunkiem wskazane są w TOiP

Oprocentowanie zmienne: oferta niższa marża 5,34%
RRSO: 6,06%

Do obliczenia RRSO przyjęto: kwotę kredytu 200 000 zł; prowizję za udzielenie: 1,90% kwoty kredytu, tj. przy kwocie kredytu 200 000 zł prowizja wyniesie: 3800 zł; opłatę za weryfikację wartości zabezpieczenia: 350 zł; w okresie 6 mies. od podpisania umowy oprocentowanie z marżą podwyższoną o 0,3 p.p. z tyt. tymczasowego zabezpieczenia do czasu ustanowienia hipoteki; ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych liczone za cały okres kredytowania ze składką miesięczną wg oferty dostępnej za pośrednictwem Banku - 19,20 zł; okres spłaty: 30 lat (dla pożyczki hipotecznej 25 lat), spłatę rat w równej wysokości; LTV: do 80%; PCC i opłaty sądowe za ustanowienie oraz wykreślenie hipoteki - łącznie: 319 zł (przy zabezpieczeniu na jednej nieruchomości). Oferty „0% prowizji” oraz „Niższa marża” skierowane są do osób, które posiadają lub założą konto osobiste w ING Banku Śląskim S.A przed podpisaniem umowy o kredyt oraz posiadają lub zadeklarują wpływy na ten rachunek w wysokości min. 2000 zł miesięcznie (opłata za prowadzenie rachunku od 0zł do 13zł/mies. - na potrzeby wyliczenia RRSO jako koszty prowadzenia rachunku przyjęto opłatę za prowadzenie rachunku Direct tj. 0zł*). Bank w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy o kredyt, ma prawo do podwyższenia marży o 0,4 p.p. w stosunku rocznym, w przypadku niewykonania przez Kredytobiorcę zobowiązania polegającego na zapewnieniu wpływu w wysokości min. 2000 zł miesięcznie na w/w rachunek.
* inne koszty związane z rachunkiem wskazane są w TOiP

Opłaty

Kredyt konsolidacyjny w PLN

Udzielenie kredytu (w zależności od rodzaju oferty) oferta standardowa oraz oferta "obniżona marża": 1,9%
w ramach oferty Personal Banking oraz Private Banking w ofercie standardowej: 1,9%; w ofercie "obniżona marża": 1,1%

oferta "0% prowizji":0%
Administrowanie rachunkiem technicznym brak opłaty
Opłata za inspekcję nieruchomości, bez oceny wartości 150 PLN

Opłata za ocenę wartości nieruchomości Uwaga: zawiera opłatę za inspekcje nieruchomości, jeśli w danym przypadku wymagana

350 PLN

Przedterminowa częściowa lub całkowita spłata Produktu hipotecznego dla umów zawieranych od 17.08.2015 r. Uwaga: Prowizja nie jest pobierana po upływie 5 lat od daty uruchomienia produktu.

2,0% od spłaconej przed terminem
kwoty, min. 200 PLN.

Wprowadzenie zmian do umowy kredytowej/pożyczki na wniosek Klienta.

Bank nie pobiera tej opłaty wprowadzając do umowy zmiany w przypadku:

 • przyznania preferencji cenowych w związku ze zmianą segmentu Klienta
 • zmian wynikających z błędów Banku
 • zmian wynikających z przewalutowania produktu hipotecznego
 • zmian w wyniku działań restrukturyzacyjnych
 • zmiany numeru rachunku technicznego na numer rachunku oszczędnościoworozliczeniowego w złotych polskich
 • zmian terminu płatności raty kredytu/pożyczki
 • zmian wynikających ze skorzystania w czasie trwania umowy z oferty „niższa marża”
 • zmian wynikających z zakupu ubezpieczenia ochronnego do udzielonego kredytu/pożyczki
 • zmiany konstrukcji oprocentowania (na oprocentowanie oparte o WIBOR)
 • podwyższenia kwoty kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej, jeżeli zostanie pobrana prowizja za podwyższenie kwoty produktu hipotecznego
200 PLN
Ustanowienie zabezpieczenia w przypadku, gdy Klient nie ustanowił zabezpieczenia zgodnie z umową kredytową 100 PLN

Wymagane dokumenty

 • Dokumenty ogólne

  • Wniosek o kredyt hipoteczny Pobierz wzór
  • Dane Wnioskodawców/Poręczycieli Pobierz wzór
  • Dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość
 • Dokumenty dotyczące nieruchomości

  Wykaz wymaganych dokumentów uzależniony jest od celu, w jakim zaciągany jest kredyt.

  Gdy zabezpieczeniem jest lokal mieszkalny
  • Odpis z księgi wieczystej/Zaświadczenie ze Spółdzielni Mieszkaniowej o przysługującym prawie (dla praw spółdzielczych)
  • Umowa/y darowizny - jeśli była/y podstawą nabycia nieruchomości
  Gdy zabezpieczeniem jest dom jednorodzinny
  • Odpis z księgi wieczystej
  • Dokument potwierdzający posadowienie zabudowań na działce: Kopia mapy ewidencyjnej z naniesionymi zabudowaniami lub Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie lub Potwierdzenie przyjęcia bez zastrzeżeń zgłoszenia o zakończeniu robót
  • Umowa/y darowizny - jeśli była/y podstawą nabycia nieruchomości
  Gdy zabezpieczeniem jest działka gruntu
  • Odpis z Księgi Wieczystej
  • Wypis z ewidencji gruntów i kopia mapy ewidencyjnej
  • Dokument potwierdzający przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną tj. Informacja/zaświadczenie o przeznaczeniu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu potwierdzająca możliwość realizacji na działce zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
  • Umowa/y darowizny - jeśli była/y podstawą nabycia nieruchomości
 • Dokumenty do weryfikacji zdolności kredytowej

  Wykaz wymaganych dokumentów uzależniony jest od celu, w jakim zaciągany jest kredyt.

  Umowa o pracę, mianowanie, powołanie, wybór, stosunek służbowy
  • Zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów - pobierz wzór lub
  • Oświadczenie o dochodach (jeśli posiadasz rachunek w ING Banku Śląskim na który od 6 miesięcy wpływają regularnie Twoje dochody) - pobierz wzór

  W przypadku zmiany pracodawcy w ostatnich 3 m-cach oprócz wyżej wymienionych dokumentów należy dostarczyć także:

  • Umowę o pracę z poprzednim pracodawcą lub Świadectwo pracy od poprzedniego pracodawcy
  • Aktualną umowę o pracę
  Działalność gospodarcza
  • Formularz dla osób prowadzących działalność gospodarczą - pobierz wzór
  • Wypis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej
  • REGON
  • NIP
  • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o niezaleganiu z podatkami lub potwierdzenia zapłaty (wyciągi z konta lub dowody wpłat) podatku za ostatnie 6 miesiecy
  • Zaświadczenie o nie zaleganiu ze składkami na rzecz ZUS lub potwierdzenia zapłaty (wyciągi z konta lub dowody wpłat) składek za ostatnie 6 miesiecy
  • Informacja dotycząca zobowiązań firmowych wnioskodawcy - pobierz wzór

  W jaki sposób rozliczasz się z Urzędem Skarbowym?

  Działalność gospodarcza – pełna księgowość:

  dla wniosków składanych w miesiącu styczniu lub lutym:

  • PIT 36 wraz z załącznikiem PIT-B lub, gdy nie został jeszcze złożony Rachunek Zysków i Strat z podsumowaniem danych za miesiące od 01 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku
  • Zestawienie ewidencji środków trwałych i stawek amortyzacyjnych (jeśli dotyczy)
  • Zestawienie zaksięgowanych kosztów leasingowych (leasing operacyjny) w przypadku obciążeń leasingowych obsługiwanych krócej niż 12 miesięcy za ubiegły rok (jeśli dotyczy)

  dla wniosków składanych w miesiącach od marca do grudnia:

  • PIT 36 wraz z załącznikiem PIT-B lub, gdy nie został jeszcze złożony Rachunek Zysków i Strat z podsumowaniem danych za miesiące od 01 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku
  • Rachunek Zysków i Strat z podsumowaniem danych za miesiące bieżącego roku (od początku roku do ostatniego rozliczonego miesiąca)
  • Rachunek Zysków i Strat z podsumowaniem danych za analogiczne miesiące poprzedniego roku
  • Zestawienie ewidencji środków trwałych i stawek amortyzacyjnych (jeśli dotyczy)
  • Zestawienie zaksięgowanych kosztów leasingowych (jeśli dotyczy)


  UWAGA: ww. zestawienia sporządzane dla potrzeb obliczenia podatku dochodowego powinny być potwierdzone przez właściciela, księgową lub biuro rachunkowe prowadzące rachunkowość firmy

  Działalność gospodarcza – księga przychodów i rozchodów zasady ogólne oraz uproszczona forma wpłaty zaliczek

  dla wniosków składanych w miesiącu styczniu lub lutym:

  • PIT 36 wraz z załącznikiem PIT-B lub, gdy nie został jeszcze złożony PKPiR z podsumowaniem danych za miesiące od 01 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku
  • Zestawienie ewidencji środków trwałych i stawek amortyzacyjnych (jeśli dotyczy)
  • Zestawienie zaksięgowanych kosztów leasingowych (jeśli dotyczy)

  dla wniosków składanych w miesiącach od marca do grudnia:

  • PIT 36 wraz z załącznikiem PIT-B lub, gdy nie został jeszcze złożony KPKiR z podsumowaniem danych za miesiące od 01 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku
  • Zestawienie danych finansowych za bieżący okres  (PKPiR do wglądu Doradcy)
  • Zestawienie danych finansowych za analogiczny okres poprzedniego roku na podstawie książki przychodów i rozchodów (PKPiR do wglądu Doradcy)
  • Zestawienie ewidencji środków trwałych i stawek amortyzacyjnych (jeśli dotyczy)
  • Zestawienie zaksięgowanych kosztów leasingowych (jeśli dotyczy)

  Działalność gospodarcza – ryczałt podatkowy

  • Deklaracja podatkowa za ubiegły rok PIT-28 lub gdy nie została jeszcze złożona zestawienie na podstawie ewidencji przychodów za dany okres (ewidencja do wglądu Doradcy)
  • Zestawienie przychodów za bieżący okres na podstawie ewidencji przychodów (ewidencja do wglądu Doradcy)

  Działalność gospodarcza – karta podatkowa

  • Aktualna decyzja ustalająca wysokość podatku dochodowego
  Działalność wykonywana osobiście, (umowy zlecenia, umowy o dzieło)
  • Oświadczenie o dochodach z umów cywilnoprawnych (jeśli posiadasz rachunek w ING Banku Śląskim na który od 6 miesięcy wpływają regularnie Twoje dochody) - pobierz wzór lub
  • Zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów - pobierz wzór lub
  • Deklaracja podatkowa PIT za ostatni rok podatkowy lub inne dokumenty potwierdzające uzyskiwanie dochodów z ostatnich 12 miesięcy (umowy wraz z dowodami potwierdzającymi otrzymanie zapłaty)
  Emerytura, renta, świadczenie przedemerytalne
  • Dokument potwierdzający prawo do świadczenia np. decyzja o przyznaniu / waloryzacji renty lub emerytury
  • Dokument wskazujący okres na jaki została przyznana renta
  • Dokument potwierdzający wypłatę świadczenia za ostatni okres (np. ostatni odcinek renty lub emerytury, wyciąg z konta)
  Kontrakt menedżerski, sportowy
  • Umowa / kontrakt,
  • Zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów - pobierz wzór lub
  • Oświadczenie o dochodach (jeśli posiadasz rachunek w ING Banku Śląskim, na który od 6 miesięcy wpływają regularnie Twoje dochody) - pobierz wzó
  Inne (najem, dzierżawa)

  W przypadku dochodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości:

  • Deklaracja podatkowa za ostatni rok podatkowy
  • Oświadczenie o dochodach z umów cywilnoprawnych -  pobierz wzór
  • Aktualne umowy najmu wraz z aneksami i załącznikam
  Dochody z tytułu posiedzeń Zarządu i/lub Rady Nadzorczej
  • Umowa spółki wraz z aneksami i załącznikami
  • Uchwała zgromadzenia wspólników
  • Deklaracja podatkowa za ostatni rok podatkowy
  • Zaświadczenie o źródle i wysokości miesięcznych dochodów - pobierz wzór - potwierdzające wysokość osiąganego dochodu w roku bieżącym
  Marynarze
  • Książeczka żeglarska - kopie stron z danymi osobowymi oraz wpisanymi datami zamustrowania i wymustrowania z okresu ostatnich 12 miesięcy
  • Umowy o pracę (kontrakty) z ostatnich 12 miesięcy przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłeg
  Dochody z tytułu dywidendy
  • Uchwała zgromadzenia wspólników / akcjonariuszy w sprawie podziału i wypłaty zysków
  • Zaświadczenie potwierdzajace wysokość wypłaconej dywydendy lub wyciag z konta potwierdzający wpływ wypłaconej dywidendy
  Dochody z tytułu wykonywania zawodu syndyka (nieprowadzącego działalności gospodarczej)
  • Deklaracja podatkowa za ostatnie 2 lata
  • Dokumenty potwierdzające wykonywanie zawodu w ostatnich 24 miesiącach: postanowienia sądu informujące o powołaniu danej osoby na funkcję syndyka masy upadłościowej w danym postępowaniu
  • Odpis postanowienia sądu o przyznanym wynagrodzeniu

RozwińZwiń

Pytania i odpowiedzi


 • Mam problem ze spłatą kredytu i chcę zmienić jego warunki. Co powinienem zrobić?

  Złóż wniosek o zmianę warunków spłaty kredytu. 

  Dowiedz się więcej

 • Czym różnią się oferty 0% prowizji i niższa marża

  Oprócz standardowej oferty cenowej możesz skorzystać z jednej z dwóch opcji dodatkowych - 0% prowizji albo niższej marży.

  Warunkiem jest posiadanie lub otworzenie przed podpisaniem umowy kredytowej konta osobistego w ING Banku Śląskim, oraz posiadanie lub deklaracja wpływów na ten rachunek w wysokości min. 2000 zł miesięcznie. Sam fakt posiadania rachunku nie obliguje Klienta automatycznie do obsługi kredytu za jego pośrednictwem. Oferty niższa marża i 0% prowizji nie łączą się.

  W rezultacie oferujemy kredyt/pożyczkę w trzech ofertach:

  • standardowej
  • 0% prowizji (przeznaczona dla klientów posiadających konto w ING)
  • niższej marży (przeznaczona jest dla klientów posiadających konto w ING)

  Jeśli masz konto osobiste w ING Banku Śląskim i zależy Ci na:

  • obniżeniu kosztów uruchomienia kredytu, skorzystaj z opcji 0% prowizji,
  • obniżeniu wysokości rat w całym okresie kredytowania, wybierz opcję niższej marży.

  Jeśli nie masz jeszcze konta osobistego w naszym banku, załóż je przez internet lub w jednym z oddziałów i skorzystaj z lepszej oferty.

 • Co to jest kredyt konsolidacyjny?

  Załóżmy, że masz kilka zobowiązań finansowych – w jednym banku kredyt na samochód, w drugim na pralkę, a do tego karty kredytowe i limit na koncie. W efekcie musisz miesięcznie płacić kilka rat w różnych bankach...

  W takiej sytuacji możesz wziąć kredyt konsolidacyjny.
  Dzięki temu będziesz spłacać jeden kredyt i w dodatku z niższą ratą.

  Wystarczy, że masz nieruchomość, która jest zabezpieczeniem takiego kredytu i regularnie spłacasz swoje zobowiązania.

  Kredyt konsolidacyjny to wygodniejsza i niższa rata.

 • Czy kredytem hipotecznym ING Banku Śląskiego mogę spłacić kredyty zaciągnięte w innych bankach?

  Tak. Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na spłatę kredytów przeznaczonych na cele mieszkaniowe, jak i na konsolidację (tzw. kredyt konsolidacyjny) innych zobowiązań niemieszkaniowych m.in. kredytów gotówkowych, limitów zadłużenia, kart kredytowych.

 • Jakie jest oprocentowanie kredytu hipotecznego i od czego zależy?

  Dla kredytów hipotecznych w PLN obowiązuje oprocentowanie zmienne oparte o stawkę rynkową WIBOR 6M + marża Banku.
  Marża Banku uzależniona jest od kwoty kredytu oraz jej stosunku do wartości nieruchomości jak również od celu kredytowania.

 • W jaki sposób spłacany jest kredyt?

  Kredyt spłacany jest w ratach miesięcznych, które mogą być malejące lub równe (tzw. annuitetowe).

 • Na jak długi okres można zaciągnąć kredyt?

  Kredyt hipoteczny i budowlano-hipoteczny można zaciągnąć na okres od 1 roku do 35 lat (z uwzględnieniem okresu karencji).

  Okres karencji wynosi maksymalnie:

  • dla kredytu hipotecznego 12 miesięcy,
  • dla kredytu budowlano-hipotecznego - 24 miesiące.
 • Za co płacę biorąc kredyt? Jakie są koszty kredytu?

  Na koszt kredytu składają się koszt jednorazowy, koszt stały i opłaty dodatkowe niezależne od banku (np. opłaty skarbowe, opłaty sądowe).

  Koszty jednorazowe mogą składać się z:

  • prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego - ING Bank Śląski nie pobiera tej prowizji,
  • prowizji za udzielenie kredytu,
  • prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu,
  • opłaty za zmiany w umowie kredytowej,
  • opłaty z tytułu ustanowienia zabezpieczeń.

  Koszty stałe to:

  • odsetki płacone w każdej racie (wpływa na nie wysokość oprocentowania).
 • Co to są raty równe i malejące?
  • Raty równe zmieniają się wyłącznie wraz ze zmianą oprocentowania. Maleją również miesięczne odsetki, ale kapitał doliczany jest tak, aby wpłacana przez Ciebie miesięczna kwota była taka sama. Dlatego na początku spłacania kredytu większa część raty to przede wszystkim odsetki, a pod koniec spłacasz głównie kapitał.
  • Raty malejące na początku są wyższe od rat stałych, ale wraz z upływem czasu maleją. W każdej racie jest taka sama część spłacanego kapitału. Do tego dodaje się odsetki, które wraz ze spłatą kredytu są coraz mniejsze.
 • Czy jest ustalona minimalna kwota dla produktów hipotecznych?

  Tak.

  Minimalna kwota dla produktów hipotecznych wynosi 70 000 zł.

 • Co to jest WIBOR?

  Jest to stawka określająca wysokość oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym (stopa procentowa od środków pożyczanych między bankami).

 • Co oznacza zabezpieczenie przejściowe?

  Jest to tymczasowe zabezpieczenie spłaty kredytu do momentu wpisu hipoteki na rzecz Banku. Stosuje się różne formy zabezpieczeń przejściowych – w ING Banku Śląskim jest to podwyższenie marży Banku.

 • Co to jest karencja?

  Karencja to okres, w którym zawieszona zostaje spłata kapitału.

  Kredytobiorca spłaca wtedy tylko odsetki.

 • Co to jest cesja?

  Jest to umowa cywilnoprawna, na mocy której wierzyciel przenosi swoją wierzytelność na osobę trzecią.

 • Czy można zwiększyć kwotę kredytu w trakcie okresu kredytowania?

  Tak, jeżeli dana inwestycja nie została jeszcze ukończona. Warunkiem jest posiadanie wystarczającej zdolności kredytowej.

  Kwota kredytu może zostać zwiększona do maksymalnie 80% wartości nieruchomości.

 • Czy zabezpieczeniem docelowym może być hipoteka na nieruchomości innej niż kredytowana?

  Tak, pod warunkiem jednak, że nieruchomość spełnia wymogi Banku i zostanie zaakceptowana jako zabezpieczenie kredytu.

 • Czy w przypadku niskiej (niewystarczającej) zdolności kredytowej można ustanowić dodatkowe zabezpieczenie kredytu w formie polisy na życie kredytobiorcy?

  Nie.

  Aby uzyskać kredyt, musisz posiadać wystarczającą zdolność kredytową.

 • Czy oboje małżonków musi przystąpić do kredytu?

  Tak, o ile nie posiadają rozdzielności majątkowej.
  Jeśli istnieje rozdzielność majątkowa małżonków, do kredytu może przystąpić jedno z nich.

 • Jakie warunki muszę spełnić aby otrzymać kredyt hipoteczny?

  Aby uzyskać kredyt hipoteczny, musisz spełnić następujące warunki:

  • Posiadać zdolność kredytową, twoja sytuacja finansowa musi pozwalać Ci na terminowe spłacanie kredytu.
  • Posiadać nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem spłaty kredytu. Wartość nieruchomości musi być większa od kwoty kredytu. Zabezpieczeniem może być nieruchomość, którą zamierzasz dopiero kupić za pieniądze otrzymane z kredytu.
 • Kiedy wkład własny może wynosić 0%?

  Wkład własny nie jest wymagany, jeśli kredyt ma być przeznaczony np. na:

  • przekształcenie prawa lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe prawo lub odrębną własność,
  • wykup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego stanowiących własność zakładu pracy lub mienie komunalne,
  • spłatę kredytów i/lub innych zobowiązań zaciągniętych w bankach na finansowanie celów mieszkaniowych,
  • remont nieruchomości.

  W tych przypadkach gdy istnieje mozliwość sfinansownia 100% kosztu inwestycji, kwota kredytu nie może jednak przekroczyć 80% wartości nieruchomości.

 • Kto to jest główny kredytobiorca?

  Jest to Kredytobiorca z najwyższym dochodem przyjętym do analizy zdolności kredytowej.

 • Mam już kredyt – Czy mogę dostarczyć do banku dokument potwierdzający spełnienie warunku, drogą elektroniczną?

  Tak, możesz przesłać elektroniczny obraz dokumentu potwierdzającego spełnienie warunku umownego. 

  Więcej informacji na temat dostarczania dokumentów do banku

 • W jakich walutach bank akceptuje dochody?

  Bank akceptuje tylko dochody uzyskiwane w złotówkach.

RozwińZwiń

Potrzebujesz kredytu?Skontaktuj sięOddzwonimy, doradzimy.

Poradniki kredytowe