Przelewy natychmiastowe Express ELIXIR w ING Banku Śląskim

3 wrz 2012

ING Bank Śląski udostępnił swoim klientom system rozliczeń płatności natychmiastowych Express ELIXIR. Nowe rozwiązanie pozwala na realizację przelewów w złotych już po kilku sekundach od momentu złożenia zlecenia. Express ELIXIR to pierwszy w Polsce profesjonalny system rozliczeń płatności natychmiastowych realizowanych bezpośrednio. Operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Usługa Express ELIXIR wprowadzona przez ING Bank Śląski umożliwia realizację przelewów krajowych w złotych w trybie natychmiastowym bez ograniczeń czasowych - przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Limit pojedynczej transakcji wynosi 100 tys. zł. Z nowego rozwiązania mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i przedsiębiorcy.

Dyspozycję przelewu Express ELIXIR można złożyć w systemie bankowości elektronicznej ING BankOnLine. Koszt przelewu dla klientów indywidualnych to 5 zł, natomiast opłata dla przedsiębiorców wynosi 10 zł. W ramach nowej usługi realizowane są przelewy na rachunki w innych bankach krajowych, które przystąpiły do systemu Express ELIXIR za pośrednictwem Krajowej Izby Rozliczeniowej - obecnie są to Bank Millenium, Meritum Bank oraz BRE Bank. Usługa nie obejmuje przelewów na rachunki Urzędów Skarbowych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Poszerzając wachlarz usług oferowanych naszym klientom kierujemy się analizą ich potrzeb i preferencji - dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu Express ELIXIR, który gwarantuje natychmiastowe uznawanie rachunku odbiorcy z tytułu realizacji przelewu środków podobnie jak w przypadku przelewów pomiędzy rachunkami ING Banku Śląskiego, które są realizowane w czasie rzeczywistym bez ograniczeń czasowych – mówi Marcin Giżycki, dyrektor banku odpowiadający za produkty i procesy w ING Banku Śląskim. Za pośrednictwem systemu Express ELIXIR przelewy realizowane są bezpośrednio z rachunku płatnika, na rachunek odbiorcy, bez wykorzystania rachunków firm pośredniczących i przekazywania środków poza system bankowy – dodaje Marcin Giżycki.

Express ELIXIR jest pierwszym w Polsce i drugim na świecie, po Wielkiej Brytanii, profesjonalnym systemem rozliczeniowym, umożliwiającym bezpośrednią realizację przelewów natychmiastowych. Środki zgromadzone dla potrzeb rozliczania między bankami płatności wymienianych w systemie Express ELIXIR są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim, a do prowadzenia rozliczeń w tym systemie nie są wykorzystywane rachunki pozabankowych podmiotów pośredniczących.

- Express ELIXIR to rozwiązanie dla osób i firm, którym zależy na natychmiastowym księgowaniu pieniędzy na rachunku odbiorcy. System może być wykorzystywany m.in. do regulowania należności, których termin spłaty właśnie mija, a więc opłat za usługi: telefon, gaz, prąd czy czynsz, a także do spłaty rat kredytu czy kart kredytowych. W przypadku firm, Express ELIXIR umożliwia lepsze zarządzanie płynnością finansową - wyjaśnia Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia
z Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A. 

ING Bank Śląski S.A. należy do czołówki banków, które wdrożyły system rozliczeń płatności natychmiastowych, opracowany i uruchomiony przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. Dostępny od czerwca 2012 r. system Express ELIXIR uruchomiły, oprócz ING Banku Śląskiego, 3 inne banki. Wkrótce do grona użytkowników systemu dołączą klienci kolejnych banków. Dotychczas umowy wdrożeniowe podpisało łącznie 11 banków, w tym 9 z piętnastki największych w Polsce.

ING Bank Śląski S.A.
ING Bank Śląski jest jednym z największych banków w Polsce, który obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i podmioty gospodarcze. Rozbudowana sieć 437 placówek, ponad 770 bankomatów i 630 wpłatomatów, szeroka oferta kart płatniczych oraz internetowy dostęp do kont osobistych i firmowych stanowi nowoczesna ofertę banku.

Zasadniczym celem ING Banku Śląskiego, wynikającym z jego strategii, jest rozwijanie i umacnianie pozycji w polskim sektorze bankowym poprzez dostarczanie zintegrowanych usług finansowych oraz zachowanie charakteru banku zorientowanego na klienta. Czynnikami wspierającymi realizację zamierzonych celów jest współpraca z Grupą ING, stosowanie nowoczesnej technologii, rozbudowa kanałów dystrybucji i świadczenie wysokiej jakości usług. Strategia rozwoju bankowości detalicznej zakłada świadczenie zintegrowanych usług finansowych, doskonalenie sprzedaży wiązanej i konserwatywne podejście do ryzyka. Klienci ING Banku Śląskiego mają dostęp do usług Banku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Krajowa Izba Rozliczeniowa
Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. swoje usługi kieruje przede wszystkim do banków, instytucji finansowych, przedsiębiorstw, administracji publicznej, firm, działających w obszarze e-commerce oraz ich klientów. KIR S.A., za pośrednictwem systemów ELIXIR® i EuroELIXIR, przetwarza rocznie blisko 1,5 mld bezgotówkowych transacji płatniczych. W celu usprawnienia komunikacji pomiędzy uczestnikami systemów rozliczeniowych a podmiotami współpracującymi z bankami, Izba wdrożyła usługę elektronicznej wymiany informacji OGNIVO, z której korzystają banki, ZUS, Poczta Polska, komornicy sądowi oraz przedsiębiorcy. Izba, jako pierwsza firma w Polsce i jedna z pierwszych w Europie, zaoferowała usługi podpisu elektronicznego.

KIR S.A. wprowadziła na polski rynek również wiele innowacyjnych produktów i usług, wspierających rozwój rynku płatności bezgotówkowych w Polsce. Należy do nich m.in. usługa PayByNet - pierwszy w Polsce  system do realizacji bezpośrednich i gwarantowanych płatności internetowych oraz usługa invoobill - umożliwiająca eliminację faktur papierowych, dzięki ektronicznej prezentacji i płatności rachunków, w oparciu o kanały bankowości elektronicznej. KIR S.A. oferuje również, w ramach systemu eArchiwum, usługi zarządzania dokumentami papierowymi i elektronicznymi, a także odczytu optycznego. Jako SWIFT Service Bureau, Izba oferuje dostęp do sieci SWIFTNet.

W 2011 r. KIR S.A. została nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP w kategorii Innowacyjność. KIR S.A. jest  także Rynkowym Liderem Innowacji 2012.

Dowiedz się więcej o przelewie Express ELIXIR

Zobacz także