Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
27
lip
2017

Rynki (ciągle) nie wierzą Fed. Reforma OFE dopiero w połowie 2018.

Lipcowe posiedzenie FOMC zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się brakiem zmian parametrów polityki pieniężnej. Ocena sytuacji gospodarczej przez członków Komitetu była zbliżone do czerwcowej. Pomimo negatywnych zaskoczeń inflacją dalej utrzymana została fraza wskazująca, że dynamika PCE utrzyma się na poziomie 2%r/r.

Więcej
26
lip
2017

Wieczorne komentarze Fed mogą pomóc dolarowi, a zaszkodzić złotemu.

Dzisiaj wieczorem poznamy decyzję FOMC. Lipcowemu posiedzeniu nie będzie towarzyszyć konferencja prasowa, ani aktualizacja projekcji ekonomicznych członków komitetu, opublikowany zostanie jedynie nowy komunikat.

Więcej
25
lip
2017

Ryzyko polityczne zwiększa wrażliwość PLN na ew. korektę po Fed.

Główny indeks PMI dla strefy euro spadł z 56,3pkt do 55,8pkt, głównie za sprawą pogorszenia ocen nowych zamówień w przemyśle. Równocześnie komponenty związane z zatrudnieniem nadal kształtują się na najwyższych poziomach w ostatniej dekadzie.

Więcej
24
lip
2017

Osłabienie złotego w relacji na konflikt z KE. W tym tygodniu posiedzenie Fed.

MFW zaktualizował prognozy wzrostu PKB dla głównych gospodarek. Dynamika światowego wzrostu ma wynieść 3,5%r/r w 2017 oraz 3,6%r/r w 2018, bez zmian względem kwietniowych szacunków. Zmieniona została natomiast struktura geograficzna wzrostu.

Więcej
21
lip
2017

Gołębia retoryka EBC nie zahamowała wzrostu €/US$. Solidne wykonanie budżetu w czerwcu.

W trakcie wczorajszej konferencji EBC nie poznaliśmy nowych informacji na temat kształtu polityki pieniężnej w 2018, natomiast retoryka M.Draghiego była łagodna. Gołębie stanowisko EBC było jednak niedostatecznym impulsem, aby przeciwdziałać umocnieniu euro w obliczu szerokich oczekiwań na wygaszanie programu QE.

Więcej
20
lip
2017

Rynki czekają na komentarze EBC. KE bliska uruchomienia Artykułu 7 przeciw Polsce.

Dzisiaj zakończy się lipcowe posiedzenie EBC. Uważamy, że w komunikacie i późniejszych komentarzach nie znajda się bezpośrednie wzmianki dotyczące szczegółów zbliżających się w QE zmian. Bank może jednak starać się przypomnieć o tym rynkom, wskazując na przemawiające za taperingiem QE argumenty np. poprawiające się perspektywy wzrostu.

Więcej
19
lip
2017

Fiasko reformy Obamacare w USA. Wysoki wzrost wynagrodzeń w Polsce.

Próba reformy Obamacare zakończyła się niepowodzeniem. Lider Partii Republikanów w Senacie M.McConnell zapowiedział zmianę strategii – w przyszłym tygodniu odbędzie się głosowanie nad zniesieniem dotychczasowej reformy po dwuletnim okresie dostosowawczym.

Więcej
14
lip
2017

Rozczarowanie szczytem Niemcy-Francja. S&P podwyższa prognozę PKB dla Polski.

Wspólny szczyt prezydenta Francji E.Macrona oraz kanclerz Niemiec A.Merkel zawiódł oczekiwania wobec perspektyw reform gospodarczych. Przywódcy unijni zapowiedzieli zwiększenie współpracy militarnej (budowę wspólnego konsorcjum produkującego myśliwce) oraz próbę unifikacji systemu podatkowego.

Więcej
13
lip
2017

Dana ze strefy Euro zapowiadają wzrost powyżej 2%r/r w 2017. Optymistyczna reakcja rynków na wypowiedź Yellen.

Sprawozdanie J.Yellen przed amerykańskim Kongresem było relatywnie ubogie w informacje o krótkookresowych zamierzeniach FOMC, a skupiło się raczej na zagadnieniach strukturalnych amerykańskiej gospodarki (np. wysokie zadłużenie, niższy współczynnik aktywności zawodowej).

Więcej
12
lip
2017

Słabszy odczyt inflacji bazowej nie zmienia oczekiwań na zacieśnienie polityki pieniężnej pod koniec 2018.

Dzisiaj rozpocznie się dwudniowe sprawozdanie J.Yellen przed amerykańskim Kongresem. Zainteresowanie wzbudzą: (1) perspektywy redukcji bilansu przez Fed, (2) perspektywy makroekonomiczne dla kształtowania się dynamiki inflacji bazowej oraz wynagrodzeń, (3) stanowisko FOMC wobec zagrożeń związanych ze zbyt wysoką wyceną aktywów finansowych (przed czym wcześniej ostrzegała prezes Fed).

Więcej