Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
25
kwi
2017

Odwilż na rynkach po wyborach we Francji. Mocne POLGBs.

Indeks koniunktury w niemieckiej gospodarce IFO wzrósł z 112,3pkt do 112,9pkt, głównie za sprawą poprawy oceny bieżącej. Komponent oczekiwań spadł z (105,7pkt do 105,2pkt). W rozbiciu na sektory wzrost nastąpił w przypadku sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlanej.

Więcej
24
kwi
2017

I tura wyborów we Francji, szczyt rozczarowania rynków Trumpem za nami, rentowności w górę.

Według ostatecznych wyników I turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał centrowy polityk Emmanuel Macron uzyskując 23,75% głosów, a na drugim miejscy znalazła się skrajnie prawicowa Marine Le Pen, uzyskując 21,5%.

Więcej
21
kwi
2017

Odbicie produkcji budowlanej w Polsce. Dynamika PKB w 1kw17 może przekroczyć 4%r/r.

Dzisiaj poznamy wstępne szacunki indeksów PMI dla gospodarek strefy euro oraz USA. Rynkowe oczekiwania wskazują na stabilizacje nastrojów w Europie na wysokim poziomie (zbliżonym do 56pkt) w obydwu sektorach (przemył, usługi).

Więcej
20
kwi
2017

Przyspieszenie produkcji przemysłowej w Polsce. Premie w górnictwie napędziły wzrost płacy.

P.Praet oraz B.Coeure z Rady Prezesów EBC potwierdzili dotychczasową retorykę Banku względem otoczenia makroekonomicznego. Obydwaj wskazali, że aktywność gospodarcza uległa wyraźnej poprawie, B.Coeure zaznaczył dodatkowo, że ryzyka dla ostatniej projekcji makroekonomicznej EBC są zrównoważone.

Więcej
19
kwi
2017

Wcześniejsze wybory w UK. Dziś dane o płacach z Polski.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May bez wcześniejszych zapowiedzi poinformowała o planach rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, do których miałoby dojść 8 czerwca. May w środę złoży w tej sprawie wniosek w Izbie Gmin.

Więcej
18
kwi
2017

Obligacje mogą zyskać przed wyborami we Francji. Szybszy wzrost płac w Polsce.

PKB Chin w 1kw17 wzrosło o 6,9%r/r. Rynki oczekiwały 6,8%r/r, zaś w 4kw16 było 6,8%r/r. Przyspieszenie wzrostu było w dużym stopniu efektem szybszego tempa wzrostu eksportu.

Więcej
14
kwi
2017

Obawy o geopolitykę wzmacniają ceny obligacji.

Dzisiaj poznamy dane o inflacji CPI w USA – rynkowe oczekiwania wskazują na spadek głównego wskaźnika z 2,7%r/r do 2,6%r/r przy wzroście inflacji bazowej o 0,1pp (do 2,3%r/r).

Więcej
13
kwi
2017

Trump sygnalizuje odejście od polityki mocnego dolara oraz opowiada się za łagodniejszym Fed. Stabilny złoty.

We wczorajszym wywiadzie D.Trump stwierdził, że amerykańska waluta jest zbyt mocna względem m.in gospodarek azjatyckich. Wypowiedź Trumpa o zbyt mocnym dolarze może sygnalizować odejście od wieloletniej polityki mocnego dolara (a raczej polityki płynnego kursu bez większego ingerowania w rynek walutowy w okresach mocnego dolara – poza sytuacją po upadku banku Lehman Brothers).

Więcej
12
kwi
2017

Niepokój przed wyborami we Francji rośnie. Kontynuacja poprawy dochodów budżetowych.

J.Williams z San Francisco Fed stwierdził, że łącznie 3 lub 4 podwyżki stóp w tym roku wydają się właściwe. Jego zdaniem jeszcze w tym roku Fed powinien rozpocząć redukcję swojego portfela aktywów, który jego zdaniem powinien osiągnąć poziom US$1,4bln (z obecnych US$4,5bln).

Więcej
11
kwi
2017

Niepokój inwestorów przed wyborami we Francji znów rośnie. Dziś szczegóły CPI z Polski.

Na dwa tygodnie przed pierwszą turą francuskich wyborów doszło do istotnych zmian w sondażach. Para M.Le Pen / E.Macron dalej wprawdzie prowadzi (23-24%), ale poparcie dla dwóch pozostałych kandydatów (F.Filon, J.Mélenchon) jest już niewiele niższe (18-19%).

Więcej