Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
19
paź
2017

Dane wskazują na mocny wzrost w 3kw17 w Polsce. Umocnienie PLN hamuje.

Dziś o godzinie 10.00 upływa termin, jaki premier Hiszpanii M.Rajoy dał władzom Katalonii na ogłoszenie niepodległości. Po tym terminie zacznie przejmować kontrolę nad regionalnymi organami administracji publicznej (zgodnie z art.155 Hiszpańskiej konstytucji).

Więcej
18
paź
2017

Dziś poznamy dane o aktywności. Wciąż wysoka dynamika płac.

Produkcja przemysłowa w USA we wrześniu wzrosła o 0,3%m/m, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. O 0,2pp w górę zrewidowano sierpniowe dane (-0,7%m/m). Wzrost w znacznej mierze kształtowało przywrócenie dostaw prądu i pozostałych mediów po huraganie Harvey (dynamika w tym sektorze wzrosła 1,5%m/m), osłabienie widoczne było natomiast m.in. na Florydzie (co jest bezpośrednim następstwem huraganu Irma).

Więcej
17
paź
2017

Nadwyżka budżetowa po wrześniu, całoroczny deficyt prawie na pewno poniżej 2%PKB.

Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej w USA. Rynkowe oczekiwania wskazują na wzrost o 0,3%m/m, po głębokim spadku -0,9%m/m spowodowanym przejściem huraganu Harvey.

Więcej
16
paź
2017

W tym tygodniu silne dane o dynamice płac w Polsce, produkcja słabsza niż przed miesiącem.

Począwszy od środy rozpocznie się XIX plenum Komunistycznej Partii Chin. Wydarzenie to najprawdopodobniej służyć będzie wzmocnieniu pozycji Pierwszego Sekretarza Xi Jinpinga w prowadzeniu reform strukturalnych dotyczących np. restrukturyzacji zadłużenia przedsiębiorstw państwowych i kampanii antykorupcyjnej.

Więcej
13
paź
2017

Solidna koniunktura w europejskim przetwórstwie. Wzrost CPI w Polsce nie wpłynie na nastawienie RPP.

Sierpniowe dane o produkcji przemysłowej w strefie euro zaskoczyły pozytywnie wzrostem z 3,6%r/r do 3,8%r/r (konsensus 2,6%r/r). Szczególnie wysoka dynamika towarzyszyła gospodarkom bałtyckim (Litwa i Łotwa zanotowały dwucyfrowy wzrost) oraz gospodarkom peryferyjnym: Grecji (6,1%r/r), Włoch (5,7%r/r).

Więcej
12
paź
2017

Spadek obaw przed eskalacją napięć w Hiszpanii i podwyżkami stóp w USA wzmacnia waluty rynków wschodzących.

Publikacja minutes z posiedzenia FOMC miała niewielki wpływ na wycenę podwyżek stóp procentowych (prawdopodobieństwo zacieśnienia polityki w grudniu dalej szacowane jest na ok 75% wobec 80% wcześniej, natomiast do końca przyszłego roku dalej oczekiwany jest wzrost stóp procentowy średnio o ok. 50pb).

Więcej
11
paź
2017

MFW podnosi prognozy światowego wzrostu. Mały wpływ napięć w Hiszpanii na rynki.

MFW podniósł prognozy wzrostu PKB dla gospodarki globalnej do 3,6%r/r w 2017 oraz 3,7%r/r w 2018 (w obu przypadkach oznacza to poprawę o 0,1pp). Największe rewizję prognoz dotyczyły strefy euro (2,1%r/r w 2017 oraz 1,9%r/r w 2018, kolejno o 0,4pp i 0,3pp wyżej niż w rundzie kwietniowej) oraz Chin (6,8%r/r w 2017 oraz 6,5%r/r w 2018, lepiej o kolejno 0,2pp i 0,3pp).

Więcej
10
paź
2017

Groźba eskalacji konfliktu w Katalonii ma niewielki wpływ na aktywa CEE.

Dzisiaj o 18:00 odbędzie się sesja obrad parlamentu Katalonii – jej następstwem będzie najprawdopodobniej jednostronne ogłoszenie niepodległości regionu. Taki scenariusz będzie równoznaczny z rozwiązaniem katalońskiego parlamentu przez rząd centralny M.Rachoya i dalszą eskalację konfliktu.

Więcej
9
paź
2017

Wzrost presji płacowej w USA zwiększa szanse na podwyżki Fed. Dane o CPI wyjaśnią przyczyny skoku inflacji we wrześniu.

Zatrudnienie w amerykańskiej gospodarce we wrześniu obniżyło się o -33tys. etatów (konsensus zakładał przyrost rzędu 88tys pracujących),dodatkowo dane z ubiegłych miesięcy zrewidowano w dół o kolejne 38tys. miejsc pracy.

Więcej
6
paź
2017

EBC chce ograniczyć niekorzystny wpływ redukcji QE. Dzisiaj lepsze payrolls z USA. Powrót spadków bezrobocia w Polsce pokazuje odbicie inwestycji.

Dzisiaj poznamy wrześniowe dane z amerykańskiego rynku pracy – rynkowe oczekiwania pozostają relatywnie niskie (wzrost liczby etatów o 88tys. oraz stabilizacja dynamiki płac na poziomie 2,5%r/r), co ma związek z efektami huraganów.

Więcej