Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
21
wrz
2017

Jastrzębia retoryka FOMC. Nadwyżka budżetu po sierpniu pomaga ograniczyć podaże długu.

Posiedzenie FOMC zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się podjęciem decyzji o rozpoczęciu redukcji bilansu Fed począwszy od października. Drugi ważniejszy element posiedzenia a więc podejście do podwyżek stóp miało jednoznacznie jastrzębią wymowę – prognozy podwyżek stóp procentowych (tzw. dot-plot) nie uległy zmianom względem czerwcowego posiedzenia.

Więcej
20
wrz
2017

Dzisiaj decyzja FOMC. Dane o aktywności z Polski sugerują wzrost PKB w 3kw17 o około 4.5-4.7%r/r.

Dzisiejsze posiedzenie FOMC zakończy się w naszej ocenie podjęciem decyzji o rozpoczęciu redukcji bilansu banku. Realizacja strategii, opublikowanej w czerwcu oznacza brak reinwestycji obligacji o wartości US$197mld (1%PKB USA) w 2018.

Więcej
19
wrz
2017

Wysokie płace nie zmienią łagodnego nastawienia RPP, ale to rynki zagraniczne nadają ton - BoE wzmacnia podwyżkową retorykę.

Dzisiaj w Niemczech poznamy wrześniową publikację indeksu ZEW (oczekiwania analityków i zarządzających funduszami). Rynkowe oczekiwania wskazują na spadek bieżącej oceny koniunktury z 86,7pkt do 86,2pkt oraz poprawę oczekiwań (z 10pkt do 12pkt).

Więcej
18
wrz
2017

Posiedzenie Fed przypada w momencie zwrotu na globalnych rynkach długu i €/US$.

Posiedzenie FOMC w tym tygodniu przypada w momencie kiedy ma miejsce zwrot na globalnych rynkach długu i €/US$.

Więcej
15
wrz
2017

Umiarkowana reakcja rynków na działania Korei Północnej. Mieszane dane o inflacji z USA.

Sierpniowa dynamika inflacji CPI w USA była wyższa od oczekiwań – główny wskaźnik wzrósł z 1,7%r/r do 1,9%r/r, podczas gdy inflacja bazowa ustabilizowała się na poziomie 1,7%r/r (rynkowy konsensus zakładał spadek do 1,6%r/r).

Więcej
14
wrz
2017

Wzrost oczekiwań na reformę podatkową umacnia USD. Wypowiedź J.Junckera pretekstem dla kontynuacji osłabienia PLN.

Komentarze polityków po wczorajszych rozmowach D.Trumpa z przedstawicielami Demokratów wskazują na istotny postęp w negocjacjach obydwu obozów (Republikanie-Demokraci) nad reformą podatkową i migracyjną.

Więcej
13
wrz
2017

S&P wskazuje na konieczność reform strukturalnych w Polsce, ale obniżka ratingu mało prawdopodobna

Indeks NFIB obrazujący sentyment w amerykańskim sektorze MSP ustabilizował się na poziomie 105,3pkt. Badanie wskazuje na istotną poprawę oczekiwanego wolumenu sprzedaży oraz planów inwestycyjnych.

Więcej
12
wrz
2017

Stabilizacja inflacji bazowej sprzyja łagodnej retoryce RPP

Dzisiaj w USA poznamy indeks NFIB (koniunktura w sektorze MŚP) oraz raport JOLTS (zawierający m.in. plany zmian zatrudnienia wśród większych przedsiębiorstw).

Więcej
11
wrz
2017

Poprawa nastrojów na rynkach. Dane z USA nie zmienią oczekiwań dla działań FOMC.

W tym tygodniu poznamy dane o inflacji CPI oraz aktywności gospodarczej (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa) w USA.

Więcej
8
wrz
2017

EBC zaniepokojony umocnieniem euro, długo nie podniesie stóp po zakończeniu QE. Rynki sceptyczne do podwyżek stóp w USA.

Komunikat po zakończonym wczoraj posiedzeniu EBC i późniejsze wypowiedzi M.Draghiego nie zmieniają w naszej ocenie oczekiwanego tempa ograniczenia QE – oczekujemy, że programu skupu aktywów zostanie przedłużony na 2018, ale sukcesywnie będzie ograniczana jego skala (najpierw z 60 mld € obecnie do około 30-40 w 2kw18 a następnie z 30-40 do zera w okolicach 2-3kw18).

Więcej