Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
12
sty
2017

Rada niechętna podwyżkom. Konferencja Trumpa rozczarowała rynki.

Istotnym wydarzeniem wczoraj była pierwsza od wyborów konferencja Donalda Trumpa. Dyskusja została zdominowana przez tematy stricte polityczne np. cyber bezpieczeństwo i kwestie majątkowe. Prezydent-elekt nie odniósł się do kwestii wydatków infrastrukturalnych oraz niewiele wspominał o zmianach w podatkach, wrócił jednak do haseł protekcjonistycznych z kampanii wyborczej.

Więcej
11
sty
2017

RPP nie zmieni i stóp. Konferencja Donalda Trumpa.

W dniu dzisiejszym nie są publikowane żadne istotne dane z głównych gospodarek. Odbędzie się natomiast konferencja prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa.

Więcej
10
sty
2017

Dalsza poprawa aktywności gospodarczej w strefie euro.

Produkcja przemysłowa w Niemczech w listopadzie wzrosła o 2,2%r/r (konsensus 1,9%r/r). W górę zrewidowano też poprzedni odczyt (do 1,6%r/r z 1,2%r/r). Poprawiła się zarówno aktywność w przetwórstwie (głównie produkcji dóbr trwałych i pośrednich) oraz budownictwie.

Więcej
9
sty
2017

Wysoki wzrost płac w USA zwiększa szanse na podwyżkę stóp w marcu.

W grudniu wzrost zatrudnienia poza rolnictwem w USA wyniósł 156tys. miejsc pracy i był niższy od konsensusu (175tys.), dodatkowo poprzednie dane zrewidowano do 204tys. (z 178tys.).

Więcej
5
sty
2017

Wzrost CPI w Europie i jastrzębie minutes Fed niewiele wpłynęły na długie papiery. Dalsze umocnienie PLN.

Inflacja HICP w strefie euro wzrosła z 0,8%r/r do 1,1%r/r powyżej rynkowych oczekiwań. Zaskoczenie spowodowane było wyższą inflacją bazową (wzrost o 0,1pp do 0,9%r/r). W rozbiciu geograficznym najmocniejszy wzrost nastąpił w Niemczech (z 0,8% do 1,7%r/r) oraz na peryferiach (m.in. we Włoszech z 0,1%r/r do 0,5%r/r).

Więcej
4
sty
2017

Silna poprawa indeksów koniunktury w największych gospodarkach. Dzisiaj wyższa inflacja w Europie i minutes Fed.

Indeks ISM dla sektora przetwórczego w USA zaskoczył pozytywnie wzrostem z 53,2pkt do 54,7pkt (konsensus 53,7pkt). Komponenty związane z aktywnością gospodarczą (bieżąca produkcja, nowe zamówienia) wzrosły powyżej poziomu 60pkt, indeks zatrudnienia zwiększył się z 52,3pkt do 53,1pkt.

Więcej
3
sty
2017

25% aktywów OFE trafi do FRD. KSF i NBP pracują nad kredytami w CHF.

Komitet Stabilności Finansowej i NBP pracują nad rekomendacjami dotyczącymi nakłaniania banków do konwersji kredytów frankowych. Rozwiązania najprawdopodobniej ujrzą światło dzienne w przeciągu ok. 3 miesięcy. Drugim z istotnych projektów jaki poznamy w tym horyzoncie będą zmiany w systemie OFE. Drugim z istotnych projektów jaki poznamy w tym horyzoncie będą zmiany w systemie OFE.

Więcej
2
sty
2017

Wysoki wzrost PMI w przetwórstwie.

Indeks PMI wzrósł z 51,9pkt do 54,3pkt znacząco przekraczając oczekiwania (52.0pkt). Według komentarza Markit wzrosły wszystkie istotne komponenty związane z aktywnością gospodarczą (produkcja bieżąca, nowe zamówienia z kraju i zagranicy), a komponent zatrudnienia osiągnął najwyższy poziom od mar-15.

Więcej
23
gru
2016

Rząd Włoch pomoże krajowym bankom. Bez zmian na rynkach

Rząd Włoch przyjął dekret w sprawie ratowania banków i kas oszczędnościowych. Zgodził się na to wcześniej parlament, który upoważnił gabinet do utworzenia funduszu w wysokości €20mld. W ocenie rządu podjęte działania mają zagwarantować pełną ochronę oszczędności klientów.

Więcej
22
gru
2016

Stabilizacja na rynkach. Niższy deficyt w Polsce

Ograniczanie wydatków publicznych to główne źródło niższego od oczekiwań deficytu budżetowego, który dotychczas wyniósł jedynie 27,5 mld zł (względem założonych w budżecie 54,7 mld zł na koniec roku).

Więcej