ING BANK ŚLĄSKI

Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
14
lip
2016

Posiedzenie Banku Anglii kluczowe dla rynków.

Theresa May, dotychczasowa szefowa MSW w rządzie Davida Camerona, została nowym premierem Wielkiej Brytanii. May nie należała do grona twardych przeciwników pozostania w UE, przed objęciem urzędu podkreślała, że UK opuści Unię Europejską gdy będzie do tego gotowa.

Więcej
13
lip
2016

Rosną oczekiwania na podwyżki stóp Fed w 2016. RPP za stabilizacją stóp.

Wzrost PKB Irlandii za 2015 został zrewidowany z 7,8%r/r do 26,3%r/r. Według komentarzy przedstawiciela irlandzkiego urzędu statystycznego nagły wzrost spowodowany jest poprzez przenoszenie działalności przez amerykańskie koncerny europejskich spółek-córek do Irlandii z uwagi na korzystną ordynację podatkową. Utrzymanie takich tendencji będzie naszym zdaniem oznaczać dalsze problemy z poprawą ścią

Więcej
12
lip
2016

Zmiana przywództwa w UK. Członkowie RPP nie dowierzają projekcji.

Po wycofaniu się Andrei Leadsom z wyścigu o przywództwo w rządzącej partii Torysów Theresa May została jedynym kandydatem na stanowisko premiera UK po ustępującym Davidzie Cameronie. Teoretycznie proces zmiany rządu zakończyć się miał 9 września, ale w obecnej sytuacji proces zostanie najprawdopodobniej przyśpieszony.

Więcej
11
lip
2016

Rynki finansowe zignorowały payrolle. W piątek ocena Polski przez Fitch.

Dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły wzrostem zatrudnienia o 287tys. osób w czerwcu (konsensus 180tys.) wobec 11tys. w maju. Ponadprzeciętny wzrost miejsc pracy zanotowały edukacja i turystyka (blisko 60tys. osób). Pozostałe kategorie były dużo bardziej zbliżone do typowych wzrostów.

Więcej
8
lip
2016

Dziennik ING: Dziś dane z rynku pracy w USA

Dzisiaj poznamy czerwcowe dane o zatrudnieniu w USA (tzw. payrolls), w naszej ocenie wzrost może przekroczyć 200tys. po dwóch słabych odczytach w ostatnich miesiącach (w maju tylko 38tys).

Więcej
7
lip
2016

Dziennik ING: Polityka RPP bez zmian. Silne dane z USA

Posiedzenie RPP zakończyło się brakiem zmian w polityce pieniężnej. Rada nie zmieniła istotnie swojej komunikacji, akcentując narastającą niepewność w otoczeniu zewnętrznym.

Więcej
6
lip
2016

Dziś decyzja RPP, Bank Anglii obniża wymogi kapitałowe

Bank Anglii w odpowiedzi na Brexit zrewidował wczoraj politykę makroostrożnościową obniżając bufor antycykliczny w ramach wymogów kapitałowych z 0.5% do 0% przynajmniej na okres 1 roku.

Więcej
5
lip
2016

Dziennik ING: Koncepcja zmian w systemie emerytalnym

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaprezentował wczoraj koncepcję zmian w systemie emerytalnym (OFE)

Więcej
4
lip
2016

Dziennik ING: Ryzyka dla złotego w 3kw16. Piątkowe payrolle mogą schłodzić oczekiwania na łagodne podejście Fed.

Wicepremier i minister rozwoju przedstawił plan zmian w systemie emerytalnym. W trybie ustawy 25% aktywów OFE (ok 35mld) miałaby trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej w ramach ZUS.

Więcej
30
maj
2016

Dziennik ING: Rosną szanse na bliskie podwyżki stóp w USA. Pomysł konsolidacji OFE.

Długo oczekiwana wypowiedź prezes Fed w piątek brzmiała bardziej jastrzębio niż dotychczasowe bardzo łagodne komentarze. Janet Yellen oceniła, że podwyżki stóp procentowych mogą być w nadchodzących miesiącach właściwe tak długo jak utrzymują się perspektywy poprawy koniunktury gospodarczej i sytuacji na rynku pracy w USA.

Więcej