Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
19
cze
2017

Poprawa aktywności w Polsce po słabym kwietniu. Rynki bazowe długu czekają na dane o inflacji.

Wg wstępnych szacunków Partia LREM prezydenta E.Macrona wraz z koalicyjną MoDem zwyciężyły w wyborach parlamentarnych we Francji, zdobywając 355-360 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym. Oznacza to, że koalicja posiadać będzie większość bezwzględną.

Więcej
16
cze
2017

Fed podnosi stopy, sugeruje kolejną podwyżkę i rozpoczęcie redukcji bilansu w tym roku.

Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami podniosła stopy procentowe o 25pb. Komentarz po posiedzeniu oraz nowa projekcja potwierdzają, że FOMC jest zdecydowany kontynuować cykl podwyżek w tym roku.

Więcej
14
cze
2017

Dziś podwyżka Fed, ale połączona z łagodną retoryka.

Spodziewamy się, że Rezerwa Federalna w trakcie dzisiejszego posiedzenia podniesie stopy procentowe o 25pb (do przedziału 1,0%-1,25%).

Więcej
13
cze
2017

Dane o inflacji wspierają łagodną retorykę RPP. Rynki stabilne przed Fed.

Dzisiaj poznamy indeksy koniunktury w głównych gospodarkach. W USA opublikowane zostanie badanie sektora MSP NFIB. Rynkowe oczekiwania wskazują na stabilizację koniunktury sugerując, że spowolnienie wzrostu PKB w 1kw17 było przejściowe.

Więcej
12
cze
2017

Fed powoli, ale konsekwentnie zacieśnia. W Polsce szczegóły inflacji.

Środkowe posiedzenie FOMC zakończy się w naszej ocenie podwyższeniem stóp procentowych o 25pb (efektywnie do przedziału 1,0-1,25%). Najistotniejsze zmiany w danych makro, od ostatniego posiedzenia FOMC, to dalszy spadek stopy bezrobocia (sugerujący rosnące ryzyko płacowe i inflacyjne), ale jednocześnie parę miesięcy zaskoczenia niższą inflacją bazową.

Więcej
9
cze
2017

EBC drobnymi krokami zbliża się do końca QE. Wybory w UK skomplikują Brexit, duże ryzyko dla GBP.

Komunikat i komentarze po wczorajszym posiedzeniu EBC potwierdzają, że Bank bardzo ostrożnie zbliża się do decyzji o wygaszeniu swojego programu QE. Prawdopodobnie przedłuży go poza 2017, ale ponownie dokona redukcji jego skali.

Więcej
8
cze
2017

RPP utrzymała łagodną retorykę. EBC małymi krokami do redukcji QE.

Uważamy, że na dzisiejszym posiedzeniu EBC zdecyduje się na niewielką zmianę swojego komunikatu, o ograniczonym znaczeniu rynkowym bo kierunek i skala zmian została wcześniej zaanonsowana za pomocą kontrolowanych przecieków.

Więcej
7
cze
2017

RPP utrzyma łagodną retorykę. Cisza przed burzliwym czwartkiem.

We wtorek poznaliśmy drugorzędne dane makroekonomiczne (patrz poniżej). Punktem uwagi są trzy istotne wydarzenia jutro: posiedzenie ECB, wybory w Wielkiej Brytanii, a także w USA przesłuchanie byłego szefa FBI Jamesa Comey’a, które może mieć istotny wpływ dla prób impeachmentu prezydenta Trumpa.

Więcej
6
cze
2017

Realistyczne założenia budżetu na 2017. Spadek deficytu

Indeks ISM dla sektora usług spadł z 57,5pkt do 56,9pkt, blisko rynkowych oczekiwań (57,1pkt). Po stronie aktywności gospodarczej utrzymały się wysokie wartości wskaźnika produkcji bieżącej (60,7pkt) oraz nowych zamówień (57,7pkt), dodatkowo istotnie wzrosły oczekiwania dotyczące zatrudnienia (z 51,4pkt do 57,8pkt).

Więcej
5
cze
2017

Słabe payrolls nie zapobiegną podwyżce Fed. Umiarkowana zmiana retoryki EBC. RPP przeciw podwyżkom z powodu inflacji bazowej.

osiedzenie EBC w tym tygodniu przyniesie w naszej ocenie zmiany w retoryce Rady Prezesów, ale będą one niewielkie i proces dochodzenia do decyzji o ograniczeniu QE (tzn. exit strategy) zajmie parę miesięcy.

Więcej