Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
19
maj
2017

EBC krokowo zmienia retorykę. Dane z Polski prawdopodobnie bez większych zaskoczeń.

Minutes z kwietniowego posiedzenia EBC sugerują umiarkowane zmiany nastawienia, wbrew poprzednim komentarzom m.in. z agencji Reutera. Według dokumentu niektórzy członkowie Rady Prezesów już podczas poprzedniego posiedzenia opowiedzieli się aby w komunikacie wskazać, że ryzyka dla wzrostu PKB są zbilansowane.

Więcej
18
maj
2017

RPP nie zmieniła stóp, utrzymała łagodną retorykę. Dalsze umocnienie POLGBs.

Amerykański dolar znalazł się wczoraj pod presją w związku z doniesieniami medialnymi o możliwym usunięciu z urzędu prezydenta D.Trumpa. Argumentami dla usunięcia są m.in. przekazanie przez prezydenta informacji poufnych rosyjskiemu ambasadorowi oraz niejasnościami względem odwołania dyrektora FBI.

Więcej
17
maj
2017

Istotne przyspieszenie wzrostu w Polsce w 1kw17, solidna koniunktura w strefie euro. €/PLN poniżej 4,20.

PKB strefy euro w 1kw17 wzrosło o 1,7%r/r, tj. nieznacznie wolniej niż kwartał wcześniej (1,8%r/r). Dynamiki wzrostu w niewielkim stopniu zmieniły się pomiędzy krajami – nieco słabsze wyniki we Francji i Holandii (możliwe, że będące wynikiem przedwyborczej niepewności) zostały skompensowane przez Niemcy i Hiszpanię.

Więcej
16
maj
2017

Dzisiaj mocne dane o PKB za 1kw17. Stopniowe umocnienie złotego.

E.Macron powierzył misję formowania nowego gabinetu E.Philippe z partii Republikańskiej. Dzisiaj poznamy pełny kształt gabinetu - według wstępnych informacji przyszły kształt gabinetu mają w 50% tworzyć osoby spoza świata polityki. Wybór kandydata z partii Republikańskiej sugeruje zacieśnienie polityki fiskalnej, co pozostaje pozytywne dla rynku długu.

Więcej
15
maj
2017

Moody’s podnosi perspektywę ratingu Polski. W tym tygodniu PKB i RPP.

Dane o inflacji CPI w USA zaskoczyły negatywnie spadkiem z 2,4%r/r do 2,2%r/r. O 0,1pp obniżyła się inflacja bazowa (do 1,9%r/r). Dane miały umiarkowany wpływ na oczekiwania względem podwyżki stóp procentowych – w obliczu wysokiej determinacji członków FOMC wycena kontraktów terminowych wskazuje niemal pewność odnośnie czerwcowego terminu.

Więcej
12
maj
2017

KE podnosi prognozy PKB Polski. Umocnienie na rynkach długu.

Komisja Europejska podniosła prognozę wzrostu PKB strefie euro do 1,7%r/r w 2017 i (wobec 1,6%r/r w zimowej projekcji) i utrzymała dynamikę 1,8%r/r w 2018. Ścieżka inflacji HICP w bieżącym roku kształtować się będzie według KE na poziomie 1,6%r/r, a w 2018 nastąpi spadek do 1,3%r/r.

Więcej
11
maj
2017

Bank Anglii nie zmieni dziś stóp. Osiatyński przeciw szybkim podwyżkom stóp.

Dzisiaj poznamy decyzje Banku Anglii, spodziewamy się braku zmian w polityce pieniężnej (BoE utrzymuje stopę procentową na poziomie 0,25%, ponadto wykorzystuje niestandardowe instrumenty – utrzymuje GBP435mld obligacji skarbowych i GBP10mld obligacji korporacyjnych w swoim bilansie).

Więcej
10
maj
2017

Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. Stabilizacja na rynkach.

Indeks NFIB obrazujący koniunkturę w amerykańskim sektorze MSP spadł nieznacznie z 104,7pkt do 104,5pkt. Badanie sugeruje kontynuację pozytywnych tendencji na rynku pracy – wzrosły zarówno komponenty związane z zatrudnieniem oraz wynagrodzeniami.

Więcej
9
maj
2017

Realizacja zysków po wyborach we Francji. Lepsze nastroje wśród europejskich inwestorów.

Produkcja przemysłowa w Niemczech spadła -0,4%m/m w marcu wobec wzrostu 1,8%m/m w lutym (po rewizji w dół o 0,4pp). Po uwzględnieniu rewizji dane były zbliżone do rynkowych oczekiwań.

Więcej
8
maj
2017

Mała reakcja rynków na payrolls i wybory we Francji.

E.Macron zgodnie z oczekiwaniami zwyciężył w drugiej turze wyborów prezydenckich nad M.Le Pen wysoką różnicą głosów (66,1% - 33,9%). Kolejnym punktem uwagi we Francji będą wybory parlamentarne odbywające się w czerwcu – ruch prezydenta (En Marche) jest partią o stosunkowo krótkim rodowodzie, a oponentami będą przeciwnicy o bardziej ugruntowanej pozycji.

Więcej