Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
17
lut
2017

EBC niechętne szybkim zmianom swojej polityki. Wysoka aktywność krajowego przemysłu.

Minutes z posiedzenia EBC potwierdziły determinacje Rady Prezesów do utrzymania bieżącej polityki. Dzisiaj poznamy dane o produkcji przemysłowej. Spodziewamy się wzrostu dynamiki z 2,3%r/r do 6,4%r/r (konsensus 8,1%r/r).

Więcej
16
lut
2017

Dane z USA przybliżają podwyżkę stóp w marcu.

Całokształt danych potwierdza w naszej ocenie zasadność podwyżki stóp procentowych w marcu. Rynkowe oczekiwania wskazują obecnie 50% prawdopodobieństwo podwyżki stóp.

Więcej
15
lut
2017

PKB Polaki w 4kw16 przyspiesza. Mała reakcja rynków na wystąpienie Yellen.

Zgodnie ze wstępnym oszacowaniem GUS, wzrost gospodarczy w Polsce w 4kw16 wyniósł 2.7%r/r. To więcej o 0.2pp niż konsensus oczekiwań ekonomistów.Sprawozdanie Janet Yellen przed Kongresem miało umiarkowany wpływ na rynkową ocenę perspektyw polityki Fed.

Więcej
14
lut
2017

Dalszy wzrost CPI w Polsce. Rynki czekają na wystąpienie J.Yellen.

Inflacja CPI w styczniu wzrosła o 1pp do 1,8%r/r, tj. nieco szybciej niż zakładał konsensus prognoz. Kluczowym wydarzeniem dzisiaj dla rynków finansowych będzie sprawozdanie Janet Yellen.

Więcej
13
lut
2017

Rynki czekają na komentarze z Fed. Możliwe zaskoczenie krajową inflacją.

Krajowa inflacja CPI w styczniu wzrośnie w naszej ocenie z 0,8%r/r do 1,8%r/r, wspierana wyższymi cenami paliw, pozostałych surowców energetycznych oraz żywności. Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ zmian regulacyjnych (minimalna płaca godzinowa) na dynamikę inflacji bazowej.

Więcej
9
lut
2017

RPP nie zmienia stóp, spodziewa się tymczasowego odbicia inflacji.

Niemiecki bilans handlowy w grudniu osiągnął nadwyżkę EUR18,7mld, niższą niż wskazywały rynkowe oczekiwania (EUR20,5mld). Negatywnie zaskoczyły eksport – dynamika wyniosła -3,3%m/m wobec oczekiwań -1,3%m/m po wysokim wzroście 3,9%m/m w listopadzie.

Więcej
8
lut
2017

RPP pozostawi stopy bez zmian. Złoty zaczyna tracić.

MFW wskazał na brak porozumienia w sprawie restrukturyzacji greckiego długu z europejskimi wierzycielami. Fundusz wielokrotnie prezentował informacje mówiące, że zadłużenie jest niestabilne, a stawiane przed Grecją cele nadwyżki budżetowej nierealne.

Więcej
7
lut
2017

Ryzyko polityczne w UE szkodzi euro. Słaba produkcja przemysłowa z Niemiec.

Europejskie rynku długu poza Niemcami znalazły się pod silną presją wywołaną przez ryzyko polityczne. W obliczu skandali z udziałem kandydata na prezydenta Francji Francois Fillona, wzrosły obawy związane z antyunijną retoryką Marine Le Pen (inwestorzy dyskontują możliwe referendum w sprawie Frexit).

Więcej
6
lut
2017

Niejednoznaczne dane z USA. W tym tygodniu decyzja RPP.

Styczniowe dane z amerykańskiego rynku pracy były niejednoznaczne. Zatrudnienie wzrosło o 227tys. etatów wśród których niemalże całość została wygenerowana w sektorze prywatnym. Dodatkowo badanie gospodarstw domowych wskazało na znacznie wyższy odsetek aktywnych zawodowo (62,9%, wzrost o 0,2pp), który spowodował wzrost stopy bezrobocia o 0,1pp do 4,8%.

Więcej
3
lut
2017

Dziś dane z rynku pracy w USA.

Dziś punktem uwagi będzie raport z amerykańskiego rynku pracy. Po solidnych danych ADP oraz wysokich wskazaniach indeksów koniunktury oczekiwany wzrost zatrudnienia może przekroczyć 200tys. etatów. W nadchodzących miesiącach spodziewamy się mniejszej poprawy zatrudnienia.

Więcej