Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
16
mar
2017

W USA stopy w górę. Dalszy wzrost dynamiki płac w Polsce.

Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna podniosła wczoraj stopy procentowe o 25pb. do 0,75%-1,00%. Przeciw tej decyzji opowiedział się jedynie N.Kashkari. Członkowie FOMC spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek stóp w tym roku (co prezentuje tzw. dot plot) i trzech w kolejnym.

Więcej
15
mar
2017

Dziś decyzja FOMC i wyniki wyborów w Holandii. Polski CPI blisko celu NBP

Posiedzenie Fed zakończy się w naszej ocenie podwyżką stóp procentowych. Rynki finansowe zastanawiają się dlaczego Fed tak bardzo wzmocnił jastrzębią retorykę przed marcowym posiedzeniem oraz czy zmieniło się podejście FOMC odnośnie tempa zacieśniania w 2poł17.

Więcej
14
mar
2017

Rynki czekają na Fed i wybory w Holandii. Dziś CPI z Polski.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała kolejne referendum w sprawie niepodległości tego kraju (w związku z przegłosowaniem przez Izbę Gmin projektu ustawy o Brexit po poprawkach Izby Lordów).

Więcej
13
mar
2017

W tym tygodniu decyzja FOMC. W Polsce nowa projekcja NBP.

Środowe posiedzenie Fed zakończy się w naszej ocenie podwyżką stóp procentowych. Rynki finansowe zastanawiają się dlaczego Fed tak bardzo wzmocnił jastrzębią retorykę przed marcowym posiedzeniem, tylko po to żeby zasygnalizować marcową podwyżkę, czy też zmieniło się podejście FOMC odnośnie tempa zacieśniania w przyszłości.

Więcej
10
mar
2017

EBC nie tak łagodny jak zakładały rynki. Dziś payrolls.

Posiedzenie EBC zakończyło się brakiem zmian w polityce pieniężnej. Komunikat z posiedzenia był nieco bardziej optymistyczny względem poprzedniego posiedzenia. Rada Prezesów wskazała na możliwe ożywienie gospodarcze, powtórzyła jednak, że wzrost inflacji pozostaje krótkotrwały, a ryzyko przekroczenia celu inflacyjnego EBC (2%r/r) w średnim terminie jest umiarkowane.

Więcej
9
mar
2017

RPP nad wyraz łagodna. Silny wzrost zatrudnienia w USA. Dziś decyzja EBC.

Dzisiejsza decyzja EBC nie przyniesie istotnych zmian w polityce pieniężnej. Pomimo powrotu inflacji HICP do celu (2%r/r), spodziewamy się, że Rada Prezesów utrzyma dotychczasową retorykę.

Więcej
8
mar
2017

RPP nie zmieni stóp i utrzyma neutralną retorykę.

Produkcja przemysłowa w Niemczech w styczniu nie zmieniła się w ujęciu r/r, miesiąc wcześniej spadła o 0,1%r/r (dane zrewidowano w górę z -0,7%r/r). Poprawiła się m.in. aktywność w przetwórstwie (głównie produkcji dóbr kapitałowych), ale w dużej części jest to efekt niskiej bazy.

Więcej
7
mar
2017

Rekordowa rezerwa płynnościowa w dyspozycji MF.

Partia Republikańska opublikowała plan reformy Obamacare ograniczający subsydia na ubezpieczenia oraz zmniejszający zakres refundowanych usług medycznych.

Więcej
6
mar
2017

Rynek pewny podwyżki stóp Fed w marcu. W tym tygodniu posiedzenie RPP.

Piątkowy komentarz J.Yellen potwierdził dotychczasowe wypowiedzi pozostałych członków komitetu. Prezes FOMC wskazała, że podwyżka stóp procentowych w marcu będzie uzasadniona, jeżeli komitet uzna w czasie najbliższego posiedzenia, że inflacja oraz zatrudnienie kształtują się zgodnie z oczekiwaniami.

Więcej
3
mar
2017

Podwyżka stóp Fed w marcu wyceniona prawie w pełni. Zaskakująco mała podaż obligacji na aukcji MF.

Inflacja HICP w strefie euro zgodnie ze wskazaniami z poszczególnych krajów wzrosła do 2%r/r. Wyższa dynamika była spowodowana głównie przez ceny żywności oraz energii, inflacja bazowa pozostała na poziomie 0,9%r/r.

Więcej