Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
18
sie
2017

EBC może zwlekać z zaprezentowaniem szczegółów swojej polityki. Solidny wzrost zatrudnienia w Polsce.

Minutes z posiedzenia EBC zgodnie z wcześniejszymi wiadomościami Reutera nie przyniosły jednoznacznych wiadomości dotyczących harmonogramu zmian w polityce Banku w 1poł18 - w komunikacie wskazano, że konieczna będzie modyfikacja forward guidance bez podawania wiążących terminów.

Więcej
17
sie
2017

Fed (znów) nie przekonał rynków. Solidny wzrost krajowego PKB w 2kw17 mimo raczej słabych inwestycji publicznych.

Wg Minutes z lipcowego posiedzenia FOMC wśród członków komitetu rośnie niepewność co do perspektywę odbicia inflacji w USA. W dokumencie podkreślono, że gołębi członkowie komitetu obawiają się trwałego spadku dynamiki inflacji poniżej cel Fed (2%r/r).

Więcej
16
sie
2017

Solidny wzrost PKB Polski w 2kw17. Czy rynki uwierzą w zapowiedzi Fed?

Sprzedaż detaliczna w USA w lipcu wzrosła o 0,6%m/m (konsensus 0,3%m/m). Poprawa popytu obejmowała 10 z 13 kategorii, a jedynie paliwa notowały negatywną dynamikę (-0,4%m/m). Dane potwierdzają bardzo dobrą sytuację gospodarstw domowych w USA, sugerując wysoką dynamikę wydatków konsumpcyjnych w 3kw17.

Więcej
14
sie
2017

Minutes Fed podtrzymają scenariusz dalszych podwyżek. Złoty ciągle relatywnie słaby.

Dynamika głównego wskaźnika CPI w USA w lipcu wzrosła o 0,1pp do 1,7%r/r, poniżej konsensusu (1,8%r/r), a inflacja bazowa ustabilizowała się na poziomie 1,7%r/r (zgodnie z oczekiwaniami). Niska dynamika wynikła m.in. ze spadków cen usług transportowych oraz telekomunikacyjnych.

Więcej
11
sie
2017

Wzrost CPI w Polsce skutkiem czynników poza kontrolą NBP. PPI w USA studzi obawy przed wzrostem CPI.

Dzisiaj poznamy dane o CPI w USA. Rynkowe oczekiwania wskazują na wzrost dynamiki głównego indeksu z 1,6%r/r do 1,8%r/r oraz stabilizację inflacji bazowej na poziomie 1,7%r/r. Wczorajsze dane o cenach producenta zaskoczyły negatywnie – dynamika głównego indeksu spadła z 2%r/r do 1,9%r/r (konsensus 2,2%r/r), co sugeruje ryzyko niższej presji także po stronie konsumenckiej.

Więcej
10
sie
2017

Awersja do ryzyka na rynkach trwa. Poprawa dochodów z VAT ma trwałe podstawy.

Dane o produktywności w amerykańskiej gospodarce w 2kw17 były zbliżone do oczekiwań (0,9%kw/kw SAAR wobec 0,1%kw/kw kwartał temu).

Więcej
9
sie
2017

Dobre dane z USA. Awersja do ryzyka pod wpływem ostrej retoryki między USA a Koreą Północną.

Zaostrzyły się relacje między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną. W sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przegłosowała sankcję przeciwko tej ostatniej.

Więcej
8
sie
2017

S&P neutralnie o projekcie ws. kredytów CHF. Profesor Ancyparowicz widzi wcześniejsze podwyżki niż prezes NBP.

Indeks Sentix obrazujący nastroje inwestorów z Europy spadł z 28,3pkt do 27,7pkt. W stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się oczekiwania dotyczące przyszłej aktywności gospodarczej dla większości ankietowanych obszarów geograficznych (strefa euro, CEE, Azja, USA), równocześnie dalej utrzymała się solidna ocena bieżącą.

Więcej
7
sie
2017

Silne dane z amerykańskiego rynku pracy. Wciąż wysoka dynamika przychodów z VAT w lipcu

Lipcowe dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły pozytywnie po stronie zatrudnienia i zarazem nie rozczarowały po stronie płac (a to odmiana po wielu miesiącach spadku rocznej dynamiki płac). W gospodarce przybyło 209tys. etatów, podczas gdy mediana oczekiwań wskazywała 180tys miejsc pracy – w efekcie stopa bezrobocia spadła o 0,1pp do 4,3% (a szersza miara U-6 utrzymała się na poziomie 8,6%).

Więcej
4
sie
2017

Dziś dane z rynku pracy w USA. Podwyżka stóp w Czechach.

Punktem uwagi dla rynków będzie dziś raport z amerykańskiego rynku pracy. Spodziewamy się zbliżonego do konsensusu wzrostu zatrudnienia o 170tys. etatów oraz ustabilizowania się dynamiki wynagrodzeń (2,5%r/r).

Więcej