Serwis ekonomiczny

Wybierz rokWybierz miesiąc
23
wrz
2016

Na rynkach długu ulga po decyzji Fed i BoJ.

Dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA zaskoczyły pozytywnie, liczba nowych wniosków o zasiłek spadła z 260 do 252tys., a kontynuowanych zgłoszeń 2149 do 2113tys.

Więcej
22
wrz
2016

FOMC coraz bliżej podwyżki stóp.

FOMC pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. 3 członków komitetu poparło podwyżkę stóp już we wrześniu, a w komunikacie podkreślono, że warunki gospodarcze uzasadniają dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej.

Więcej
21
wrz
2016

Umiarkowanie jastrzębi sygnał z BoJ. Dzisiaj potwierdzenie zbliżających się podwyżek stóp w USA.

Bank Japonii utrzymał główną stopę procentową na poziomie -0,1% i zadeklarował, że będzie zwiększać bazę monetarną, dopóki inflacja nie ustabilizuje się powyżej 2%r/r.

Więcej
20
wrz
2016

Dziś rozpoczyna się posiedzenie Fed, jutro rano poznamy decyzję Banku Japonii.

Dzisiaj w nocy rozpoczyna się posiedzenie Fed, decyzja zostanie ogłoszona w drugim dniu posiedzenia FOMC. Spodziewamy się, że FOMC nie zmieni parametrów polityki pieniężnej.

Więcej
19
wrz
2016

Rynki czekają na posiedzenia Fed i BoJ.

Uważamy, że na środowym posiedzeniu Fed nie zmieni stóp procentowych (obecnie rynek wycenia prawdopodobieństwo podwyżki na 20%). W naszej ocenie ważniejsze będą projekcje Fed, szczególnie dot-plot tj. oczekiwana przez członków FOMC ścieżka stóp.

Więcej
16
wrz
2016

Łagodny komentarz Banku Anglii. Słabe dane z USA.

Posiedzenie Banku Anglii zakończyło się brakiem zmian parametrów polityki pieniężnej, równocześnie MPC zapowiedziała gotowość do dalszego luzowania polityki pieniężnej w 4kw16. W naszej ocenie komitet nie będzie się śpieszył z podjęciem takiej decyzji – sami członkowie zapowiedzieli, że dynamika PKB kształtuje się powyżej oczekiwań, a prognozy na 2poł16 są bardziej optymistyczne niż się wydawało.

Więcej
15
wrz
2016

Komunikacja Banku Anglii w epicentrum uwagi rynków finansowych.

Posiedzenie Banku Anglii w naszej ocenie zakończy się brakiem zmian w polityce pieniężnej. Stopa główna zostanie utrzymana na poziomie 0,25%, a cel dla skupu aktywów wyniesie GBP435mld (nasza prognoza jest zgodna z rynkowym konsensusem).

Więcej
13
wrz
2016

Komentarze FOMC studzą oczekiwania na podwyżkę. Odbicie inflacji w Polsce.

Wypowiedzi członków FOMC nie przekonały uczestników rynku, że podwyżka w USA będzie rozważana podczas wrześniowego posiedzenia. Wprawdzie Prezes Atlanta Fed Dennis Lockhart stwierdził, że komitet powinien rozważać jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku, równocześnie uwaga mocniej skierowana była na wypowiedź gołębiej wiceprezes Fed Lael Brainard.

Więcej
12
wrz
2016

Zagraniczne rynki długu odbijają się od po-Brexitowych minimów rentowności.

Koniec ub. tygodnia przyniósł wyprzedaż obligacji na głównych rynkach oraz spadki giełd pod wpływem czwartkowej decyzji ECB oraz wypowiedzi przedstawicieli europejskiego i amerykańskiego banku centralnego wskazujących na możliwe odejście od ultra łagodnej polityki pieniężnej.

Więcej
9
wrz
2016

Brak zmian w polityce EBC. Dziś ocena Moody’s.

Posiedzenie EBC zakończyło się brakiem zmian w polityce pieniężnej. Projekcje inflacji i PKB zostały marginalnie zrewidowane w dół względem rundy czerwcowej. Ścieżka wzrostu według analityków EBC kształtować się będzie na poziomie 1,7%r/r w 2016 (+0,1pp względem czerwca), 1,6%r/r w 2017 (-0,1pp) i 1,6%r/r w 2018 (-0,1pp).

Więcej