Serwis ekonomiczny

Wybierz rok Wybierz miesiąc
  • Dziennik

  • Tygodnik

  • MonitorING

Dziennik

23
mar
2018

Spowolnienie koniunktury w strefie euro. USA ogłosiło cła wymierzone w Chiny.

D.Trump ogłosił wprowadzenie pakietu ceł na produkty importowane z Chin, gdzie istnieje podejrzenie o kradzież własności intelektualnej. Według Białego Domu nałożone cła obejmą import o rocznej wartości US50-60mld (ok 10% całkowitego wolumenu towarów z Chin).

Więcej
22
mar
2018

Fed mniej jastrzębi niż zakładał rynek. USA wprowadzi cła na import z Chin.

Rezerwa Federalna w USA podwyższyła stopy procentowe o 25pb (do poziomu 1,5-1,75%), zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami. Zmiany w komunikacji FOMC były jednak zbyt mało jastrzębie, aby wzmocnić USD. Komunikat z posiedzenia uległ kosmetycznym zmianom, głownie dotyczącym bieżących tendencji.

Więcej
21
mar
2018

Solidna sprzedaż detaliczna w Polsce. Wieczorem decyzja Fed.

Dzisiejsze posiedzenie Fed w naszej ocenie zakończy się podwyżką stóp procentowych o 25pb (efektywna stopa operacji prowadzonych przez Fed oscylować będzie w przedziale 1,5-1,75%). Dla inwestorów bardziej istotny będzie jednak komentarz po posiedzeniu oraz prognozy członków FOMC stóp procentowych w kolejnych latach (tzw. dot plot, który dotychczas wskazywał 3 podwyżki w tym roku).

Więcej
20
mar
2018

Wzrost PKB Polski w 1kw18 około 5%. Rynki czekają na posiedzenie Fed.

Agencja Reutera wskazała bez podawania źródła, że debata wewnątrz Rady Prezesów EBC dotycząca wygaszenia programu QE została zakończona, a gołębie skrzydło pogodziło się z zakończeniem skupu aktywów w drugiej połowie roku (chociaż nie wskazano czy nastąpi to w we wrześniu czy 4kw18).

Więcej
19
mar
2018

Dziennik ING: W środę decyzja Fed. Oczekiwania na podwyżki NBP stóp spadają.

Środowe posiedzenie Fed w naszej ocenie zakończy się podwyżką stóp procentowych o 25pb (efektywna stopa operacji prowadzonych przez Fed oscylować będzie w przedziale 1,5-1,75%). Dla inwestorów bardziej istotny będzie jednak komentarz po posiedzeniu oraz prognozy członków FOMC kształtowania się stóp procentowych w kolejnych latach (tzw. dot plot, dotychczas wskazywał 3 podwyżki).

Więcej
16
mar
2018

Silny spadek CPI w Polsce, inflacja bazowa niska mimo wzrostu płac.

Publikowane dzisiaj dane na rynkach bazowych powinny mieć stosunkowo niewielkie przełożenie na wyceny aktywów finansowych. W strefie euro poznamy finalny szacunek inflacji HICP w lutym (według wstępnej publikacji inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 1%r/r, co najprawdopodobniej zostanie potwierdzone).

Więcej
15
mar
2018

Koniunktura w USA w 1kw18 rozczarowuje. Dalszy spadek CPI w Polsce.

Maleją szanse na wprowadzenie ceł na amerykańskie towary przez UE – według komisarza ds. handlu w Komisji Europejskiej C.Malmströma preferowanym rozwiązaniem będzie oparcie się na sądzie arbitrażowym WTO.

Więcej
14
mar
2018

Dane wspierają dalsze zaostrzanie polityki pieniężnej w USA, ale rynki skupiają się na problemach politycznych

Dane o inflacji w USA były zbieżne z rynkowymi oczekiwaniami – dynamika CPI wzrosła o 0,1pp do 2,2%r/r, podczas gdy inflacja bazowa utrzymała się na 1,8%r/r. Wysoka dynamika cen bazowych dalej kreowana była przez opłaty mieszkaniowe, spory wzrost zanotowały także ceny odzieży.

Więcej
13
mar
2018

Dziś dane o inflacji CPI z USA. Rewizje prognoz NBP dla inflacji bazowej zgodne z oczekiwaniami.

Dzisiaj poznamy dane o inflacji w USA – rynkowe oczekiwania wskazują na stabilizację inflacji bazowej na poziomie 1,8%r/r oraz wzrost CPI z 2,1%r/r do 2,2%r/r. Spodziewamy się zaskoczenia wyższym wzrostem cen żywności i energii (prognozujemy CPI na poziomie 2,3%r/r), jednak znaczenie takich zmian będzie relatywnie niewielkie.

Więcej
12
mar
2018

Niski wzrost wynagrodzeń w USA nie powstrzyma podwyżek stóp Fed. Dalszy spadek CPI w Polsce.

W lutym liczba etatów poza rolnictwem w USA zwiększyła się o 313tys. (konsensus 205tys.), zrewidowano w górę o 54tys. szacunki zatrudnienia za ubiegłe dwa miesiące. Poprawa następowała wśród szerokiej gamy sektorów.

Więcej

Tygodnik

19
mar
2018

Tygodnik ING 19-25.03.2018

Dalszy spadek oczekiwań na podwyżki stóp w Polsce. W środę Fed podniesie stopy procentowe.

Więcej
16
lut
2018

Podwyżka stóp Fed. PLN odrabia straty.

W tym tygodniu podwyżka stóp Fed. PLN odrabia straty.

Więcej

MonitorING

16
lut
2018

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC

Wysoki wzrost PKB wymusi dalsze zacieśnienie polityk Fedi EBC. Odbicie inwestycji podtrzyma dynamikę PKB w Polsce.

Więcej